22 23 24 25 26 27 28
29 30

09:00:00 2017-03-12

Ieri in Cupa Romaniei.

FOTO. Finală reeditată, Aradul tot victorios: ACS Poli – UTA Bătrâna Doamnă 0-1. Alb-roșii în semifinalele Cupei României U19, cu CFR Cluj, Dinamo și FC Viitorul

sâmbătă 11 Mar 2017, de Iosif Canea

UTA Bătrâna Doamnă a avut câștig de cauză nu doar anul trecut la Deva, în finala cu timișorenii a ediției inaugurale din Cupa României U19, rezervată garniturilor de juniori mari, ci și astăzi pe malurile Begăi, în sferturile de finală ale celei de-a doua campanii în competiția eliminatorie, în care alb-roșii de pe Mureș au rămas în cursă în detrimentul gazdei ACS Poli, ca unici reprezentanți ai unui club secund divizionar în ”careul de ași” completat de ”pepiniere” ale unor grupări de seniori din faza play-off a elitei Liga 1.

ACS Poli Timişoara U 19 – ACS UTA Bătrâna Doamnă U 19 s-a încheiat 0-1 (0-1) în complexul sportiv ”Dan Păltinişanu”, cu începere de la ora 14, când s-a disputat meciul eliminatoriu dintre formaţiile de juniori mari, U19, ale prim-divizionarei ACS Poli şi secund-divizionarei arădene UTA Bătrâna Doamnă, calificată astfel și pentru a treia oară în condiții de deplasare în stagiunea în curs, după triumfurile de la Oradea și Mediaș, cu destinația semifinala Cupei României.

Juniorii arădeni, care au inclus și câțiva componenți convocați în deplasarea garniturii de seniori, victorioasă vineri cu 2-0 în Liga 2 la Mioveni, au obţinut victoria prin golul marcat de Paul Copaci din lovitură de la 11 metri, în minutul 34, penalty-ul fiind acordat pentru faultul comis de Filip asupra lui Costin, fault precedat de alte două faulturi în succesiune, nesancţionate de centralul partidei.

Prima repriză a aparţinut oaspeţilor, care au avut de partea lor vântul, suflând în neștire pe fondul unui timp închis și friguros, în vreme ce gazdele timișorene nu au avut nici un şut pe spaţiul porţii: 0-1.

Rolurile s-au schimbat în mitanul secund al întâlnirii de pe terenul 1, cu gazonul ros, iar trupa îndrumată de Victor Collins şi Petre Vlătănescu a dominat teritorial și a ratat trei situaţii clare de gol, de două ori nimerind și transversala, prin Andreici în minutul 63 şi Dincă în minutul 83. Dar fluierul final a adus o mare bucurie în tabăra arădenilor, ACS UTA Bătrâna Doamnă rămânând astfel în cursa pentru păstrarea trofeului. Duelul îl va purta cu CFR Cluj, calificată grație unui 4-2 în deplasare la CSM Politehnica Iași, Dinamo, câștigătoare acasă cu 3-1 cu CSȘ Slatina, respectiv FC Viitorul, intrată la pas în semifinale printr-un 6-0 la SC FC Steaua. Dinamoviștii sunt calificați în semifinale și la categoria juniorilor B, Cupa României U17, alături de ACS FC Ardealul Cluj, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc și CSȘ Slatina.

*

ACS Poli: 20. Mario Contra – 15. Denis Haruţ, 17. Daniel Filip, 5. Harald Fridrich, 3. Cristian Podină, 14. Slagian Andreici (min. 85, 13. Alexandru Strein), 8. David Pop (min. 68, 7. Alexandru Dincă), 11. Eduard Codrean, 4. Lucian Oprea, 10. Narcis Popan, 9. Damir Totic.

Antrenori: Petre Vlătănescu, Victor Collins.

Pe bancă: 1. Cătălin Trifon – 2. Daniel Demenescu, 6. Raul Bonda, 16. Darius Firan şi 18. Robert Ursu.

UTA Bătrâna Doamnă: 12. Denis Mureşan – 22. Denis Lazăr, 14. Paul Copaci, 13. Rafael Iuga, 19. Iulius Dinculescu, 18. Gabriel Pop, 9. Andrei Brănişteanu, 2. Cristian Costin (min. 42, 23. Răzvan Ţurcanu), 8. Dorin Toma (min. 90, 16. Alexandru Bodri), 7. Ovidiu Mandache (min. 62, Alin Vasile), 5. Albert Stahl (min. 76, 15. Petru Rogojan).

Antrenori: Dan Oprescu şi Cristi Păcurar.

Pe bancă: 3. Mihai Revesz, 20. Raul Iova, 11. Valeriu Mager.

Au arbitrat: Rareş Vidican – Ioan Corb şi Ciprian Fiter (toţi trei din Oradea).